Robocut ile hedefimiz net; pazarda lider olmak!

Robocut ile hedefimiz net; pazarda lider olmak!

FANUC Genel Müdürü Teoman Alper Yiğit: Robocut ile Hedefimiz Pazar Lideri Olmak

Dünya çapında üretim hatları otomasyonu öncüsü olan FANUC, şu ana kadar kurulumunu yaptığı 500 binin üzerinde sarı renkli robotu ve 3,5 milyona yakın CNC ile günümüzün en büyük fabrika otomasyonu üreticisi. Çalışanlarının üçte birini araştırma-geliştirme alanındaki genç ve yenilikçi personelin oluşturduğu FANUC, son yıllarda Türkiye'deki yatırımlarını hızlandırdı. FANUC Türkiye'nin Genel Müdürü Teoman Alper Yiğit ile Türkiye pazarına ilişkin hedeflerini konuştuk.

FANUC markası hakkında düşüncelerinizi alabilir miyim?

FANUC ana merkezi Japonya'da olan %100 Japon sermayeli bir şirket. Amerika, Lüksemburg ve Çin olmak üzere 3 merkezle dünya çapında hizmet veriyor. FANUC Türkiye Avrupa'daki 19 noktadan biri. Japonya'ya Lüksemburg üzerinden bağlıyız.

FANUC'ta 3 farklı ürün grubu var: CNC dediğimiz makine kontrolörleri, servo spindle motorlar ve fiber lazer sistemleri bir ürün grubu. Endüstriyel robotlar ikinci bir ürün grubu. Robomachine dediğimiz makine grubu ise üçüncü ürün grubu. Bu grup da FANUC'un %100 kendi ürettiği plastik enjeksiyon, dik işleme ve tel erozyon olarak kendi içinde üçe ayrılıyor. Esasında bu üç ürünü bir araya getirdiğinizde fabrika otomasyonunun bütününe hitap edebiliyorsunuz. FANUC'u rakiplerinden ayıran en önemli özellik bu.

"Biz Çözüm Üreten Bir Firmyayız"

Bugün herkes Endüstri 4.0'ı konuşuyor. Endüstri 4.0'ı konuşmak güzel bir şey, hitap edebilmek bambaşka bir şey. Biz farklı ürün gruplarımızı birleştirerek çözüm üretiyoruz.

FANUC'un küresel sloganı "Önce Servis", servisi her zaman satıştan önce tutuyor. "İyi indirim müşteriyi bir gün mutlu eder ama, iyi servis her zaman mutlu eder" fikrini yıllar öncesinden benimsemiş. Satış sonrasına gerçekten çok hassasiyet gösteriyoruz.

Bizi rakiplerimizden ayıran başka bir özellik de partnerlik konusundaki tavrımız. Partnerleriyle birlikte büyüyen, partnerliğe yatırım yapan bir firmayız. Kendisini partnerleriyle konumlandıran, onlara çok önem veren, destekleyen bir firmayız.

Türkiye'deki faaliyetlerinizden söz edebilir misiniz?

FANUC, 1985'te pazara girdi, 2012'ye kadar sadece pazardaki CNC'lere servis verdi. 2012'de satış departmanı kuruldu ve robot, robomachine ve CNC tek çatı altında birleşti. Bu tarihten sonra ciddi bir büyüme yakaladı. Personel sayısı 15'ten 50'nin üzerine çıktı. Hem organizasyon hem de cirosu büyüdü. Japon firmasıyız ama Türkiye'deyiz, "Türkiye'ye nasıl katkı sağlıyoruz?" anlayışı içindeyiz. Pazarda yatırım yapan, üretime katma değer sağlayan bir firmayız. Bir firmaya gittiğimizde orayı robotlaştırdığımızda onun üretimine matematiksel olarak nasıl katkı sağlayabileceğimizi belirliyor ve müşterimize gösterebiliyoruz.

Robotlaştırma istihdamı olumsuz etkiliyor mu?

Bu yanlış bir düşünce. Biz kimle rekabet ediyoruz? Global ile. Globaldeki rakiplerimiz, üretimi zaten otomatikleştirmiş durumda. Esasında insanları daha verimli değerlendirmiş oluyoruz. Almanya, Japonya gibi gelişmiş ülkelere baktığımızda zaten 20-25 yıl önce bu geçişi tamamladıklarını görüyoruz. Örneğin Japonya'da üretim yapmak çok pahalı, ama FANUC fabrikasında 3 bin robot üretiyor, başka yerde fabrikası yok, full otomasyon yaparak dünya ile rekabet edebiliyor. 500 robot insansız üretimde çalışıyor. İnsanlar ise, kontrol süreçlerinde görevli, en küçük ayrıntıların bile datası kaydediliyor, gerçek üretim bu.

Türkiye'de otomasyona ilgi nasıl?

Türkiye'de otomasyon çok yeni. Endüstri 4.0 konuşuluyor ama kimse detayına hâkim değil aslında. Otomasyonla ülke kazanır. Daha önceki endüstri süreçlerini ıskaladık, bunu kazanmalıyız diye düşünüyorum. İnsanlar robotlaşma konusunda duyarlı ve istekli aslında, ama gerçekçi olmak zorundayız. Bizim için satış değil; çözüm öncelikli. Örneğin bir ziyaretimizde yatırımcı fabrikasına 50 robot koymak istediğini söyledi. Ancak her yere otomasyon olmaz, her yere robot konulmaz, bunun bir matematiksel analizi olmalı. 18 robot istenen yerde biz 6 robotla çözüm sunabiliyoruz. Makbul olan bu. Otomasyonu doğru kullanmalı, doğru çözüm üretmezsek yarardan çok zararı olur.

erkan_cnc_teoman_alper_yigit_2.jpgErkan CNC ile iş birliğinden neler bekliyorsunuz?

FANUC partnerleriyle çalışıyor, buna önem veriyor. Erkan CNC hakkında pazardan güzel, pozitif geri dönüşler aldık. Uzun yıllardır pazar deneyimi var. Türkiye gibi dinamiklerin hızlı değiştiği bir pazarda stabil olarak hizmet verebilmek zor. Erkan CNC'yi bu zor işi başarmış bir firma olarak görüyoruz. Türkiye'de kurumsallaşma çabasının çok da doğru yürümediği bir ortamda Erkan CNC'nin başarılı aksiyonlar yaptığını gördük. Bunlar bizim değer verdiğimiz gözlemler ve bakış açımızı şekillendirdi. Bunlar olduğunda zaten satış başarısı mutlaka gelir.

Elbette firmalar önemli ama insanlar da önemli, firmalara yön veren insanlar. Bu bakımdan Erkan CNC yöneticileriyle elektriğimiz tuttu. Ortaya şu çıktı: Biz iyi bir şey yapmak istiyoruz ve iyi niyetliyiz, ne yapacağımızı tanımladık ve yola çıktık. Birbirimizi destekleyerek ilerleyeceğiz, umudum çok yüksek. Erkan CNC tarafında ne yapmak istediğini bilen oturmuş deneyimli bir kadro var. Söylemler ve eylemleri tutarlı. Bize bunları hissettirdi, bunu ben hissediyorsam müşteri de hissediyordur.

Robocut makinelerin pazardaki yeri hakkında neler söylemek istersiniz?

Robocut iyi bir ürün, globalde iyi satıyor, müşteri memnuniyeti yüksek fakat yapmamız gereken Türkiye pazarında bunu daha iyi anlatmak. Tabii ki bir pazar payımız var, ama açık konuşmak gerekirse bu bize yeterli değil. Pazardaki rakipleri değerlendirdiğimizde esasen çok yolumuz olduğunu görüyoruz, bu açıdan hedeflerimiz agresif ve büyük. Zaten bu hedeflere ulaşmak için birlikteyiz. FANUC Türkiye olarak tek amacımız var, pazarda birinci marka olmak. Kalite, satış, servis anlamında. Robocut ile hedefimiz net; pazarda lider olmak.

Piyasaların ekonomik durumunu nasıl değerlendiriyorsunuz?

FANUC'un pazara bakış açısı olumlu. Sıkıntılı bir süreçten geçiyoruz, FANUC Türkiye yatırıma devam edecek. Kriz var evet ama pozitif düşünüyoruz. Hem istihdam hem diğer yönlerde yatırımı kısmayacağız, artıracağız. Krizi fırsata dönüştürmenin hesabını yapmak önemli. Bu kriz bir gün bitecek, işte biz o noktada hazır olmak istiyoruz.

Pazara bakış açımız bu, şu an bir zorluk var, ama bir adım geri atmayacağız. Partnerlerimizi de bu noktada olabildiğince destekleyeceğiz. Geri adım atmak ilerisi için bizi zorlayacaktır. FANUC Avrupa'da bu anlamda bize güveniyor ve destekliyor.


Teoman Alper Yiğit

2010 yılında Bahçeşehir Üniversitesi Mekatronik bölümünden mezun oldu. Bir süre yine bir Japon şirketinde çalıştıktan sonra FANUC Türkiye ekibine katıldı. Bakım, eğitim, yedek parça gibi satış sonrası hizmetlerde 6 ay görev yaptıktan sonra servis bölümünün yöneticiliğine getirildi. FANUC'un güçlü marka kimliğinin satış sonrası hizmetlere yansıtılarak müşteri memnuniyetinin artırılması için farklı stratejiler geliştirdi. Bir yıl sonra satış müdürü oldu. CNC, robot ve robomachine grubu ürünlerinin satış faaliyetlerini yönetti. FANUC Türkiye'de her birimde görev yaptıktan sonra 2015'te Genel Müdürlüğe getirildi.

Makoto Yamadate ile Servo Guide Eğitimi

Makoto Yamadate ile Servo Guide Eğitimi

3 Nisan 2019 Çarşamba

FANUC: Dener’in ürettiği yüksek mekaniğin ihtiyaçları karşılandı

Fiber lazer kesim makinaları için Denser’e çözüm sunan FANUC Türkiye Factory Automation Satış Müdürü Çağtay Güleç ile görüşerek projenin detaylarını öğrendik.

5 Şubat 2019 Salı

FANUC, kolaboratif robot ailesini genişletiyor

İnsan ile iş birliğine dayalı kolaboratif robotlarda (cobot) atılım yapan ve yatırımlarına devam eden FANUC, cobot ailesini genişletmeye devam ediyor.

5 Şubat 2019 Salı

Erkul Kozmetik, üretimde esneklik ve verimlilik kazandı

Erkul Kozmetik, FANUC robotlarıyla üretim süreçlerinde büyük esneklik sağladı, operasyonlarında ise en yüksek verimlilik seviyesine ulaştı.

5 Şubat 2019 Salı

FANUC’tan Geleceğin Liderleri’ne robotlu eğitim

FANUC, Gökdere Rotary Kulübü’nün düzenlediği RYLA Semineri’nde gençlere robot eğitimi verdi. Seminerde FANUC Teknik Müdürü Murat Kısa da sunum gerçekleştirdi.

5 Şubat 2019 Salı

FANUC Türkiye Factory Automation (FA) Satış Müdürü Çağtay Güleç’in iş gündemi…

Güleç, ST Makina Dergisi’ne verdiği röportajda, FANUC’un 2019 yılı iş gündemlerini anlattı.

5 Şubat 2019 Salı

FANUC Akademi, otomasyonda uzmanlaştırıyor

FANUC Akademi düzenli olarak gerçekleştirdiği fabrika otomasyonunda uzmanlaştıran eğitimlerine Kasım ayında da devam ediyor.

5 Şubat 2019 Salı

İşbirlikçi Robot CR-15iA

Geniş yelpazede taşıma görevleri için en uygun taşıma kapasitesi ve uzanma

16 Ocak 2019 Çarşamba

Geleceğe Bakış

CEO Dergisi'nin Nisan sayısında FANUC Avrupa CEO'muz Shinichi Tanzawa ile röportaj yapıldı.

15 Ocak 2019 Salı

Yeni M-20iB/35S

Yüksek taşıma kapasitesi uygulamaları için ideal kompakt tasarım

15 Ocak 2019 Salı

Yeni ROBODRILL serisi

Yeni FANUC ROBODRILL serisi ilerliyor

14 Ocak 2019 Pazartesi